Kitap Okumayı Sevmeyenlere Kitap Okumayı Sevdirecek İnce ve Akıcı 10 Kitap

Kimseye kitap okumayı zorla sevdirecek değiliz. Zaten illa herkes kitap okuyacak diye de bir şey yok. Ancak kitapları sevme potansiyeli olup da bir şekilde önyargılarının kurbanı olanlara bu yargılarını kırmaya yardımcı olacağını düşündüğümüz, sayfası az ama etkili 20 kitabı derledik.

İşte listemiz:

  1. İnsancıklar – Dostoyevski: Sayfaca düşük hacimli ama yoğun bir duygu derinliğine sahip bu kitapta Dostoyevski fakir ama gururlu insanların hayat mücadelelerini anlatıyor.
  2. Beyaz Geceler – Dostoyevski: Kuzeyin hiç bitmeyen beyaz gecelerinde yine fakir ve gariban bir adamın yaşadığı acıklı bir aşk hikayesi.
  3. Hacı Murat- Tolstoy: Vurulan ama yıkılmayan, Rusların baş belası, Şeyh Şamilin en büyük dostu Hacı Murat’ın destansı savaşını küçük bir kitaba sığdırmıştır, Tolstoy.
  4. Yer Altından Notlar – Dostoyevski: Yalnız bir adamın kendisiyle konuşması diyebileceğimiz, yakın zamanda filmlere de konu olmuş bir klasik.
  5. Bir Delinin Hatıraları – Gogol: Adı üstünde bir delinin hayal gücünün vardığı noktaları anlatan kısacık ve eğlenceli hikayeler.
  6. İnsan Ne İle Yaşar – Tolstoy: Hayatın anlamına dair üstaddan çocuklara anlatır gibi yazılmış sır dolu hikayeler.
  7. Prens – Machiavelli: Devletler nasıl yönetilir, insan nasıl uyutulur, hayvan nasıl olunur gibi sorulara gayet net cevaplar vermiştir. Günümüzde de geçerliliğini sürdüren devlet yönetme (hayvan olma) sanatı.
  8. Martı Jonathan Livingston – Richard Bach: Martı Jonathan Livingston, ABD’li yazar Richard Bach tarafından yazılmış, bir martının hayatını ve bize kendi sınırlarımızı aşabileceğimizi söyleyen, bir ders vermek amacıyla yazılmış masal türünde bir kitaptır.
  9. İnsanın Dört Zindanı – Ali Şeriati: İnsanı baskı altına alan ve özgürlüğünü kısıtlayan dört gücü anlatır.
  10. Ferrarisini Satan Bilge – Robin Sharma : Kendini bulma ve mutlu olma sanatını biraz da abartılı bir şekilde anlatsa da insanı geliştirecek huzuru bulduracak bir kitap.

Düşünceni Paylaş!